CP002082R00KE66
Mfr.Part #
CP002082R00KE66
Description
RES 82 OHM 20W 10% AXIAL
Through Hole Resistors
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±10%
Pbfree Code :
yes
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
JESD-609 Code :
e3
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
Flameproof
Resistance :
82Ohm
Surface Mount :
No
Construction :
RECTANGULAR
Max Power Dissipation :
20W
Lead Diameter :
0.8 mm
Lead Length :
35mm
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Size / Dimension :
2.500Lx0.625W 63.50mmx15.88mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Axial
Datasheets
CP002082R00KE66
Vishay / Dale CP002082R00KE66
FIXED RESISTOR, 82Ohm, Wirewound,