CP00201R500JE14
Mfr.Part #
CP00201R500JE14
Description
RES 1.5 OHM 20W 5% AXIAL
Operating Temperature :
-65°C~275°C
JESD-609 Code :
e3
Composition :
Wirewound
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Max Power Dissipation :
20W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
2.500Lx0.625W 63.50mmx15.88mm
2
Mount :
Through Hole
Height :
12.7mm
Package / Case :
Axial
Pbfree Code :
yes
Published :
Lead Diameter :
0.914 mm
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Tin
Resistance :
1.5Ohm
Power Rating :
20W
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
9 Weeks
Datasheets
CP00201R500JE14
Vishay / Dale CP00201R500JE14
Through Hole FIXED RESISTOR, 1.5Ohm, Wirewound,