CP00156R800KB14
Mfr.Part #
CP00156R800KB14
Description
RES 6.8 OHM 15W 10% AXIAL
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR
Axial
Lead Diameter :
0.914 mm
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
9 Weeks
Height :
12.7mm
Resistance :
6.8Ohm
Max Power Dissipation :
15W
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±10%
Pbfree Code :
No
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
1.890Lx0.492W 48.00mmx12.50mm
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Rating :
15W
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Datasheets
CP00156R800KB14
Vishay / Dale CP00156R800KB14
Through Hole FIXED RESISTOR, 6.8Ohm, Wirewound,