CP00151R200JE66
Mfr.Part #
CP00151R200JE66
Description
RES 1.2 OHM 15W 5% AXIAL
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Lead Diameter :
0.8 mm
Feature :
Flame Proof, Safety
Surface Mount :
No
Series :
CP
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Packaging :
Bulk
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
15W
Construction :
RECTANGULAR
Reach Compliance Code :
Unknown
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Resistance :
1.2Ohm
JESD-609 Code :
e3
Lead Length :
35mm
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
1.890Lx0.492W 48.00mmx12.50mm
Composition :
Wirewound
Additional Feature :
Flameproof
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tolerance :
±5%
Datasheets
CP00151R200JE66
Vishay / Dale CP00151R200JE66
FIXED RESISTOR, 1.2Ohm, Wirewound,