CP00073R300JB14
Mfr.Part #
CP00073R300JB14
Description
RES 3.3 OHM 7W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Lead Diameter :
0.914 mm
Size / Dimension :
1.378Lx0.394W 35.00mmx10.00mm
Resistance :
3.3Ohm
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
7W
Power Rating :
7W
Number of Terminations :
2
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Tolerance :
±5%
Rated Power Dissipation (P) :
7W
Height :
8.73mm
Datasheets
CP00073R300JB14
Vishay / Dale CP00073R300JB14
Through Hole FIXED RESISTOR, 3.3Ohm, Wirewound,