CP0007390R0JB14
Mfr.Part #
CP0007390R0JB14
Description
RES 390 OHM 7W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Power Rating :
7W
Series :
CP
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Feature :
Flame Proof, Safety
Contact Plating :
Lead, Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
9 Weeks
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Size / Dimension :
1.378Lx0.394W 35.00mmx10.00mm
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
RECTANGULAR
Height :
8.73mm
Resistance :
390ohm
Max Power Dissipation :
7W
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±5%
Rated Power Dissipation (P) :
7W