CP0007240R0JB14
Mfr.Part #
CP0007240R0JB14
Description
RES 240 OHM 7W 5% AXIAL
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Through Hole
Lead Diameter :
0.914 mm
Size / Dimension :
1.378Lx0.394W 35.00mmx10.00mm
Rated Power Dissipation (P) :
7W
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
No
Construction :
RECTANGULAR
Resistance :
240Ohm
Height :
8.73mm
Series :
CP
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Power Rating :
7W
Tolerance :
±5%
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Max Power Dissipation :
7W
Datasheets
CP0007240R0JB14
Vishay / Dale CP0007240R0JB14
Through Hole FIXED RESISTOR, 240Ohm, Wirewound,