CP0005R7500JE663
Mfr.Part #
CP0005R7500JE663
Description
RES 0.75 OHM 5W 5% AXIAL
Resistance :
750mOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
5W
Construction :
RECTANGULAR
Composition :
Wirewound
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size Code :
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
No
Size / Dimension :
0.875Lx0.375W 22.22mmx9.52mm
Additional Feature :
Flameproof
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Bulk
Lead Length :
35mm
Lead Diameter :
0.8 mm