CP00053R300JE14
Mfr.Part #
CP00053R300JE14
Description
RES 3.3 OHM 5W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Power Rating :
5W
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Voltage - Rated DC :
4.06V
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Composition :
Wirewound
Factory Lead Time :
9 Weeks
Mount :
Through Hole
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Resistance :
3.3Ohm
Lead Length :
38.1mm
Construction :
RECTANGULAR
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Lead Diameter :
0.914 mm
Size / Dimension :
0.875Lx0.375W 22.22mmx9.52mm
Max Power Dissipation :
5W
Flame Proof, Safety
Height :
8.73mm
Contact Plating :
Tin
Datasheets
CP00053R300JE14
Vishay / Dale CP00053R300JE14
Through Hole FIXED RESISTOR, 3.3Ohm, Wirewound,