CP00053K300JB14
Mfr.Part #
CP00053K300JB14
Description
RES 3.3K OHM 5W 5% AXIAL
Operating Temperature :
-65°C~225°C
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
9 Weeks
Height :
8.73mm
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Contains Lead
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Composition :
Metal Oxide Film
Pbfree Code :
No
Size / Dimension :
0.875Lx0.375W 22.22mmx9.52mm
Max Power Dissipation :
5W
Resistance :
3.3kOhm
Construction :
RECTANGULAR
1 (Unlimited)
Lead Length :
25.4mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Terminal Shape :
Wire
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Power Rating :
5W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
128V
Lead Diameter :
0.813 mm
Datasheets
CP00053K300JB14
Vishay / Dale CP00053K300JB14
Through Hole FIXED RESISTOR, 3.3kOhm, Metal Oxide Film,