CP000524R00JB313
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CP000524R00JB313
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 24 OHM 5W 5% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Pbfree Code :
No
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Size / Dimension :
0.875Lx0.375W 22.22mmx9.52mm
Tolerance :
±5%
Construction :
RECTANGULAR
Mount :
Through Hole
Series :
CP
Contact Plating :
Lead, Tin
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Flame Proof, Safety
Factory Lead Time :
9 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Lead Diameter :
0.914 mm
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Composition :
Wirewound
Height :
10.32mm
Max Power Dissipation :
5W
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Power Rating :
5W
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Resistance :
24Ohm
Package / Case :
Axial
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
CP000524R00JB313
Vishay / Dale CP000524R00JB313
Through Hole FIXED RESISTOR, 24Ohm, Wirewound,