CP000520R00KE66
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CP000520R00KE66
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 20 OHM 5W 10% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Supplier Device Package :
Axial
Resistance :
20Ohms
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
275°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
9.525mm
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Max Power Dissipation :
5W
Number of Terminations :
2
Composition :
Wirewound
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Contact Plating :
Tin
Series :
CP
Power (Watts) :
5W
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.875Lx0.375W 22.22mmx9.52mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Feature :
Flame Proof, Safety
Package / Case :
Length :
22.225mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
CP000520R00KE66
Vishay / Dale CP000520R00KE66
20Ohms, 5W, Wirewound,