CP000520R00JE663
Mfr.Part #
CP000520R00JE663
Description
RES 20 OHM 5W 5% AXIAL
Size / Dimension :
0.875Lx0.375W 22.22mmx9.52mm
Construction :
RECTANGULAR
Factory Lead Time :
16 Weeks
Additional Feature :
Flameproof
Series :
CP
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Axial
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Lead Length :
35mm
Operating Temperature :
-65°C~275°C
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Lead Diameter :
0.8 mm
Composition :
Wirewound
Size Code :
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Surface Mount :
No
Tolerance :
±5%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
5W
Resistance :
20Ohm
Datasheets
CP000520R00JE663
Vishay / Dale CP000520R00JE663
FIXED RESISTOR, 20Ohm, Wirewound,