CP0003R6200KE66
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CP0003R6200KE66
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 0.62 OHM 3W 10% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Feature :
Flame Proof, Safety
Max Operating Temperature :
275°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
3W
Width :
7.9502mm
Published :
Size / Dimension :
0.875Lx0.313W 22.22mmx7.94mm
Series :
CP
Number of Terminations :
2
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Length :
22.225mm
Packaging :
Bulk
Resistance :
620mOhms
Power (Watts) :
3W
Composition :
Wirewound
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Contact Plating :
Lead, Tin
Datasheets
CP0003R6200KE66
Vishay / Dale CP0003R6200KE66
620mOhms, 3W, Wirewound,