CP000216R50JB14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CP000216R50JB14
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 16.5 OHM 2W 5% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Published :
Factory Lead Time :
9 Weeks
Feature :
Flame Proof, Safety
Series :
CP
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
16.5Ohm
Pbfree Code :
No
Max Power Dissipation :
2W
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Tolerance :
±5%
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
Axial
JESD-609 Code :
e0
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.687Lx0.250W 17.46mmx6.35mm
Packaging :
Bulk
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Power Rating :
2W
Composition :
Wirewound
Contact Plating :
Lead, Tin
Height :
6.35mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Datasheets
CP000216R50JB14
Vishay / Dale CP000216R50JB14
Through Hole FIXED RESISTOR, 16.5Ohm, Wirewound,