CP000215R00JB14
Mfr.Part #
CP000215R00JB14
Description
RES 15 OHM 2W 5% AXIAL
Max Power Dissipation :
2W
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.687Lx0.250W 17.46mmx6.35mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Lead Diameter :
0.813 mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
No
Power Rating :
2W
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Composition :
Wirewound
JESD-609 Code :
e3
Construction :
RECTANGULAR
Mount :
Through Hole
Published :
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Height :
6.35mm
Resistance :
15Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Tolerance :
±5%
Datasheets
CP000215R00JB14
Vishay / Dale CP000215R00JB14
Through Hole FIXED RESISTOR, 15Ohm, Wirewound,