CONSMB012-G
Mfr.Part #
CONSMB012-G
Description
CONN SMB PLUG R/A 50 OHM SOLDER
Stock
164
In Stock :
164
Impedance :
50Ohm
Mounting Feature :
Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Operating Temperature Range :
- 65 C to + 165 C
RoHS :
Details
Features :
RF Series :
SMB
Shield Termination :
Crimp
Brass
Cable Type :
RG-174, 316
Housing Color :
Gold
Contact Plating :
Insertion Loss :
Polarity :
Standard
Base Product Number :
CONSMB012
Body Style :
RIGHT ANGLE
Brand :
Product Type :
RF Connectors / Coaxial Connectors
Frequency - Max :
12 GHz
Orientation :
RIGHT ANGLE
Termination Style :
Crimp
Voltage Rating :
750 V
Product Category :
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
IP Rating :
Gender :
Plug (Pin)
Body Finish :
Subcategory :
RF Interconnects
Mating Cycles :
500
Includes :
Number of Ports :
1
Isolation :
Non-Isolated
Packaging :
Bulk
Series :
Mounting Style :
Cable Mount / Free Hanging
Ingress Protection :
Maximum Operating Temperature :
+ 165 C
Fastening Type :
Snap-On
Connector Type :
Plug, Female Socket
Package :
Bag
Cable Group :
RG-174, 316
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Operating Temperature :
-65°C ~ 165°C
Contact Termination :
Product :
Connectors
Product Status :
Active
Connector Style :
SMB
Frequency :
0 GHz to 12 GHz
Datasheets
CONSMB012-G
Linx Technologies CONSMB012-G
Plug, Female Socket Snap-On 50Ohm Bulk SMB Crimp 1 Port Polytetrafluoroethylene (PTFE) -65°C ~ 165°C
CONSMB012-G Overview
Packaging for this item is Plug, Female Socket.Free Hanging (In-Line), Right Angle is the type of mounting for the device.To package the product, a Bulk case is used.The product is a member of the - Series.The device has 1 ports for managing a variety of tasks.It operates at an operating temperature of -65°C ~ 165°C.Using a 0 GHz to 12 GHz frequency, it can perform efficiently.