CONSMA013.062-G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CONSMA013.062-G
Manufacturer
Linx Technologies
Description
SMA MALE BOARD EDGE, MNT 0.062"
Manufacturer :
Linx Technologies
Product Category :
Coaxial Connector (RF) Assemblies
Number of Ports :
1
Center Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Contact Termination :
Solder
Mounting Type :
Board Edge, End Launch; Panel Mount
Dielectric Material :
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Impedance :
50Ohm
Voltage - Rated :
1000V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mating Cycles :
500
Connector Style :
SMA
Connector Type :
Plug, Male Pin
Body Material :
Brass
Frequency (Max) :
18GHz
Fastening Type :
Threaded
Factory Lead Time :
9 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
CONSMA013.062-G
Linx Technologies CONSMA013.062-G
Plug, Male Pin Threaded 50Ohm SMA Solder 1 Port Polytetrafluoroethylene (PTFE) -55°C~155°C