CON20A2412
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CON20A2412
Manufacturer
AIMS Power
Description
20 AMP 24VDC TO 12VDC CONVERTER
Stock
35
In Stock :
35
Manufacturer :
AIMS Power
Product Category :
Voltage - Input (Max) :
37V
Type :
Enclosed
Voltage - Input (Min) :
20V
Current - Output (Max) :
24A
Number of Outputs :
1
Voltage - Output 1 :
12.5V ~ 13.5V
Mounting Type :
Chassis Mount
Package :
Box
Series :
Efficiency :
91%
Size / Dimension :
5.91 L x 3.39 W x 2.20 H (155.1mm x 86.1mm x 55.9mm)
Power (Watts) :
240W