COM2305-50.000-TR
Mfr.Part #
COM2305-50.000-TR
Description
XTAL OSC XO 50.0000MHZ CMOS SMD
Oscillators
Flammability Rating :
UL 94 V-0
Current - Supply (Max) :
40mA
Product Type :
Headers and Wire Housings
Height - Seated (Max) :
0.043 (1.10mm)
Number of Positions :
10 Position
Termination Post Length :
3.94 mm
Housing Color :
Black
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Application :
Wire-to-Board
Tradename :
AMP-Latch
Subcategory :
Headers and Wire Housings
Size / Dimension :
0.197 L x 0.126 W (5.00mm x 3.20mm)
Type :
SHROUDED
Pitch :
2.54 mm
Product Category :
Operating Temperature :
-10°C ~ 70°C
Product :
Headers
RoHS :
Details
Absolute Pull Range (APR) :
Number of Rows :
2 Row
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Packaging :
Tray
Termination Style :
Solder Pin
Frequency :
50 MHz
Product Status :
Active
Brand :
TE Connectivity / AMP
Row Spacing :
2.54 mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Frequency Stability :
±50ppm
Mounting Style :
Through Hole
Function :
Enable/Disable
Contact Plating :
Gold
Contact Gender :
Pin (Male)
Voltage - Supply :
3.3V