CN0942B18J31X9
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CN0942B18J31X9
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT MALE 31POS SOLDER CUP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mount :
Flanges, Panel
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Fluorosilicone
Orientation :
9
Termination :
Solder Cup
Ratings :
Environment Sealed
Number of Pins :
31
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
MIL-DTL-26500, CN0942
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Plating :
Gold
Shell Size - Insert :
Ingress Protection :
Environment Sealed
Shell Finish :
Anodized
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
31 (Power)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Feature :
Flange
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Material :
Aluminum
Max Operating Temperature :
200°C
Factory Lead Time :
20 Weeks
Fastening Type :
Bayonet Lock
Datasheets
CN0942B18J31X9
CN0942B18J31X9 Overview
The product is packaged in Receptacle, Male Pins.This device is mounted in the Panel Mount position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the MIL-DTL-26500, CN0942 Series.A total of 31 pins are available on the device.When the temperature is below 200°C, it is best to use it.A minimum operating temperature of -55°C is required for this device.Part Flanges, Panel is mounted to the part.As a result, the device runs at -55°C~200°C Operating Temperature.
CN0942B18J31X9 Features
MIL-DTL-26500, CN0942 series
CN0942B18J31X9 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
CN0942B18J31X9 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER