CMSZDA10V TR PBFREE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMSZDA10V TR PBFREE
Manufacturer
Central Semiconductor
Package / Case
SC-70, SOT-323
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 10V 275MW SOT323
Manufacturer :
Central Semiconductor
Product Category :
Diodes - Zener - Arrays
Impedance-Max :
20Ohm
Surface Mount :
yes
Packaging :
Cut Tape (CT)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dynamic Impedance-Max :
20Ohm
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
10V
Diode Type :
ZENER DIODE
Tolerance :
±5%
Working Test Current :
5mA
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Package / Case :
SC-70, SOT-323
Factory Lead Time :
20 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Configuration :
1 Pair Common Anode
Power Dissipation-Max :
0.275W
Voltage Tol-Max :
6%
Reference Voltage :
10V
Power - Max :
275mW
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
200nA @ 7V
Central Semiconductor CMSZDA10V TR PBFREE
1 Pair Common Anode ZENER DIODE ±5% 10V 20Ohm 6% Surface Mount SC-70, SOT-323
CMSZDA10V TR PBFREE Overview
In addition to supporting a wide range of 6% reverse voltages, this device can work in reverse mode as well.As you can see, this electronic part has a working test voltage of 5mA.As far as tolerances go, this part is characterized by a ±5%.A circuit's impedance is formed by resistance and reactance combining to form 20Ohm ohm, which opposes alternating current.A maximum dynamic impedance of 20Ohm should be reached by this device.
CMSZDA10V TR PBFREE Features
5mA working test voltage
±5% tolerance