CMSH2-20L TR13 PBFREE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMSH2-20L TR13 PBFREE
Manufacturer
Central Semiconductor
Package / Case
DO-214AA, SMB
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 20V 2A SMB
Manufacturer :
Central Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Factory Lead Time :
28 Weeks
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
400mV @ 2A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
20V
Non-rep Pk Forward Current-Max :
50A
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Elements :
1
Surface Mount :
yes
Operating Temperature - Junction :
-65°C~150°C
Operating Temperature (Max) :
150°C
Capacitance @ Vr, F :
150pF @ 4V 1MHz
Current - Average Rectified (Io) :
2A
Packaging :
Cut Tape (CT)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Current-Max :
2A
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
20V
Configuration :
Single
Diode Type :
Schottky
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500μA @ 20V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Central Semiconductor CMSH2-20L TR13 PBFREE
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 400mV @ 2A -65°C~150°C 500μA @ 20V Cut Tape (CT) DO-214AA, SMB Surface Mount
CMSH2-20L TR13 PBFREE Overview
In terms of output current, the maximum value is 2A.
CMSH2-20L TR13 PBFREE Features
2A is the maximum value
CMSH2-20L TR13 PBFREE Applications
There are a lot of Central Semiconductor Corp
CMSH2-20L TR13 PBFREE applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB