CMR06F681GODR
Mfr.Part #
CMR06F681GODR
Description
CAP MICA 680PF 500V RADIAL
Mica and PTFE Capacitors
Size Code :
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Lead Pitch :
8.9mm
Series :
CMR
Military Standard :
MIL-PRF-39001
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Capacitance :
680pF
Size / Dimension :
0.650Lx0.209W 16.50mmx5.30mm
Surface Mount :
No
Lead Spacing :
0.350 8.90mm
JESD-609 Code :
e0
Lead Diameter :
800 µm
Voltage - Rated :
500V
No
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Length :
16.5mm
1 (Unlimited)
Depth :
5.3mm
Tolerance :
±2%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Datasheets
CMR06F681GODR
Cornell Dubilier Electronics CMR06F681GODR
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL