CMR06F102GODP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMR06F102GODP
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP MICA 1000PF 500V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Military Standard :
MIL-PRF-39001
Pbfree Code :
No
Size Code :
Package / Case :
Radial
JESD-609 Code :
e0
Length :
16.5mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±2%
Voltage - Rated :
500V
Capacitance :
1000pF
Size / Dimension :
0.650Lx0.220W 16.50mmx5.60mm
Height Seated (Max) :
0.520 13.20mm
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
CMR
Terminal Shape :
Wire
Lead Spacing :
0.350 8.90mm
Lead Pitch :
8.9mm
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Depth :
5.6mm
Mounting Type :
Through Hole
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Dielectric Material :
Mica
Factory Lead Time :
12 Weeks
Lead Diameter :
800 µm
Surface Mount :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
CMR06F102GODP
Cornell Dubilier Electronics CMR06F102GODP
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL