CMR05F271GODM
Mfr.Part #
CMR05F271GODM
Description
CAP MICA 270PF 500V RADIAL
Tolerance :
±2%
Length :
11.9mm
Terminal Pitch :
5.7mm
Voltage - Rated :
500V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e0
Width :
5.3mm
Size / Dimension :
0.469Lx0.209W 11.90mmx5.30mm
Lead Spacing :
0.224 5.70mm
Height Seated (Max) :
0.390 9.90mm
Capacitance :
270pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
CMR05F271GODM
Cornell Dubilier Electronics CMR05F271GODM
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL