CMR05F131JODP
Mfr.Part #
CMR05F131JODP
Description
CAP MICA 130PF 500V RADIAL
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
500V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Length :
11.7mm
Capacitance :
130pF
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.461Lx0.181W 11.70mmx4.60mm
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Lead Spacing :
0.224 5.70mm
Height Seated (Max) :
0.370 9.40mm
Terminal Pitch :
5.7mm
Width :
4.6mm
Datasheets
CMR05F131JODP
Cornell Dubilier Electronics CMR05F131JODP
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL