CMR05E470JODP
Mfr.Part #
CMR05E470JODP
Description
CAP MICA 47PF 500V RADIAL
Mica and PTFE Capacitors
Terminal Shape :
Wire
Size Code :
Reference Standard :
MIL-PRF-39001
Length :
11.4mm
Terminal Pitch :
5.7mm
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
-20/+100ppm/Cel ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.358 9.10mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Lead Spacing :
0.224 5.70mm
HTS Code :
Capacitance :
47pF
Series :
CMR
JESD-609 Code :
e0
Voltage - Rated :
500V
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.449Lx0.169W 11.40mmx4.30mm
Width :
4.3mm
Tolerance :
±5%
Datasheets
CMR05E470JODP
Cornell Dubilier Electronics CMR05E470JODP
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL