CMR04F111JODM
Mfr.Part #
CMR04F111JODM
Description
CAP MICA 110PF 500V RADIAL
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±5%
Terminal Pitch :
3.8mm
Voltage - Rated :
500V
Width :
5.1mm
Size Code :
Lead Spacing :
0.150 3.80mm
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Size / Dimension :
0.382Lx0.201W 9.70mmx5.10mm
Length :
9.7mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
110pF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Height Seated (Max) :
0.350 8.90mm
Datasheets
CMR04F111JODM
Cornell Dubilier Electronics CMR04F111JODM
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL