CMR04C1R0DODR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMR04C1R0DODR
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP MICA 1PF 500V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Capacitance :
1pF
Lead Spacing :
0.150 3.80mm
Size / Dimension :
0.358Lx0.189W 9.10mmx4.80mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
JESD-609 Code :
e0
Tolerance :
±0.5pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
Size Code :
Length :
9.1mm
Package / Case :
Radial
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Surface Mount :
No
Reference Standard :
MIL-PRF-39001
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Series :
CMR
Dielectric Material :
Mica
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Terminal Shape :
Wire
Width :
4.8mm
Height Seated (Max) :
0.331 8.40mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
500V
Temperature Coefficient :
-200/+200ppm/Cel ppm/°C
Terminal Pitch :
3.8mm
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
CMR04C1R0DODR
Cornell Dubilier Electronics CMR04C1R0DODR
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL