CMR03F161GOAM
Mfr.Part #
CMR03F161GOAM
Description
CAP MICA 160PF 100V RADIAL
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.272Lx0.169W 6.90mmx4.30mm
Capacitance :
160pF
Reference Standard :
MIL-PRF-39001
Temperature Coefficient :
0/+70ppm/Cel ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.240 6.10mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Bulk
Width :
4.3mm
Number of Terminations :
2
Terminal Pitch :
3mm
Length :
6.9mm
Lead Spacing :
0.118 3.00mm