CMPPAC310V224K10S5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMPPAC310V224K10S5
Manufacturer
SURGE
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.22UF 310VAC RADIAL
Stock
75
In Stock :
75
Manufacturer :
SURGE
Product Category :
Film Capacitors
Voltage Rating - DC :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Applications :
EMI, RFI Suppression
Capacitance :
0.22 µF
Product Status :
Active
Tolerance :
Height - Seated (Max) :
0.630" (16.00mm)
Package / Case :
Radial
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Package :
Bag
Series :
CMPP
Voltage Rating - AC :
310V
Size / Dimension :
0.492" L x 0.256" W (12.50mm x 6.50mm)
Termination :
PC Pins
Features :
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Ratings :
X2
SURGE CMPPAC310V224K10S5
CMPP 0.22 μF Film Capacitor - Radial PC Pins Polypropylene (PP), Metallized
CMPPAC310V224K10S5 Overview
This electrical device has a 0.394" (10.00mm) lead spacing.Temperatures as low as -40°C ~ 105°C are suitable for the device.