CMPPAC310V105K22.5S5
Mfr.Part #
CMPPAC310V105K22.5S5
Description
CAP FILM 1UF 310VAC RADIAL
Stock
290
In Stock :
290
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Height - Seated (Max) :
0.669" (17.00mm)
Size / Dimension :
1.024" L x 0.354" W (26.00mm x 9.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Voltage Rating - AC :
310V
Voltage Rating - DC :
Capacitance :
1 µF
SURGE CMPPAC310V105K22.5S5
CMPP 1 μF Film Capacitor - Radial PC Pins Polypropylene (PP), Metallized
CMPPAC310V105K22.5S5 Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.886" (22.50mm).The device is capable of operating at the temperature of -40°C ~ 105°C.