CMPPAC310V105K15S6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMPPAC310V105K15S6
Manufacturer
SURGE
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 1UF 310VAC RADIAL
Manufacturer :
SURGE
Product Category :
Film Capacitors
Voltage Rating - DC :
Features :
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Series :
CMPP
Height - Seated (Max) :
0.827" (21.00mm)
Tolerance :
Voltage Rating - AC :
310V
Capacitance :
1 µF
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Termination :
PC Pins
Ratings :
X2
Size / Dimension :
0.709" L x 0.413" W (18.00mm x 10.50mm)
Applications :
EMI, RFI Suppression
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Package :
Bag
SURGE CMPPAC310V105K15S6
CMPP 1 μF Film Capacitor - Radial PC Pins Polypropylene (PP), Metallized
CMPPAC310V105K15S6 Overview
Lead spacing is 0.591" (15.00mm) for this electrical device.Devices with a -40°C ~ 105°C temperature capability can be operated.