CML472K100
Mfr.Part #
CML472K100
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Package / Case
Radial
Description
CAP CER 4700PF 100V X7R RADIAL
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.100" (2.54mm)
Series :
CML
Size / Dimension :
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Capacitance :
4700 pF
Package Quantity :
1
Thickness (Max) :
Features :
Lead Style :
Straight
Temperature Coefficient :
X7R
Ratings :
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
0.260" (6.60mm)
Package :
Bag
Applications :
Bypass, Decoupling
Voltage - Rated :
100V
NTE Electronics
Failure Rate :
Package / Case :
Radial
Datasheets
CML472K100
NTE Electronics, Inc. CML472K100
CML 4700 pF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) -55°C ~ 125°C Through Hole Radial