CMF605K9000FKR670
Mfr.Part #
CMF605K9000FKR670
Description
RES 5.9K OHM 1W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Factory Lead Time :
11 Weeks
Tolerance :
±1%
Surface Mount :
No
Size / Dimension :
0.145Diax0.344L 3.68mmx8.74mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Power Dissipation :
1W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
5.9kOhm
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Axial
Construction :
Tubular
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Metal Film
Rated Power Dissipation (P) :
1W
CMF
JESD-609 Code :
e0
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Lead Free :
Lead Free
Working Voltage :
500V
Pbfree Code :
No
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR
Lead Diameter :
0.64 mm
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
CMF605K9000FKR670
Vishay / Dale CMF605K9000FKR670
FIXED RESISTOR, 5.9kOhm, Metal Film,