CMF60402K00FKRE70
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMF60402K00FKRE70
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 402K OHM 1W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Diameter :
3.68mm
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
402kOhm
Pbfree Code :
No
Packing Method :
TR
Contact Plating :
Lead, Tin
Size / Dimension :
0.145Diax0.344L 3.68mmx8.74mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
Axial
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Power Rating :
1W
Series :
CMF
Construction :
Tubular
Mount :
Through Hole
Feature :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Factory Lead Time :
11 Weeks
JESD-609 Code :
e0
Working Voltage :
500V
Terminal Shape :
Wire
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
1W
Composition :
Metal Film
Datasheets
CMF60402K00FKRE70
Vishay / Dale CMF60402K00FKRE70
Through Hole FIXED RESISTOR, 402kOhm, Metal Film,