CMF60100K00FKRE70
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMF60100K00FKRE70
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 100K OHM 1W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Series :
CMF
Packing Method :
TR
Feature :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e0
Radiation Hardening :
No
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Working Voltage :
500V
Size / Dimension :
0.145Diax0.344L 3.68mmx8.74mm
Pbfree Code :
No
Resistance :
100kOhm
Max Power Dissipation :
1W
Power Rating :
1W
Diameter :
3.68mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
Tubular
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±1%
Composition :
Metal Film
Factory Lead Time :
11 Weeks
Terminal Shape :
Wire
Contact Plating :
Lead, Tin
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Axial
Datasheets
CMF60100K00FKRE70
Vishay / Dale CMF60100K00FKRE70
Through Hole FIXED RESISTOR, 100kOhm, Metal Film,