CMF55976K00FKRE70
Mfr.Part #
CMF55976K00FKRE70
Description
RES 976K OHM 1/2W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Max Power Dissipation :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Tolerance :
±1%
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR
Pbfree Code :
No
Terminal Shape :
Wire
Lead Diameter :
0.64 mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
Tubular
Surface Mount :
No
JESD-609 Code :
e0
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
976kOhm
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Composition :
Metal Film
Reach Compliance Code :
not_compliant
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Datasheets
CMF55976K00FKRE70
Vishay / Dale CMF55976K00FKRE70
FIXED RESISTOR, 976kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,