CMF5595K300FKEB70
Mfr.Part #
CMF5595K300FKEB70
Description
RES 95.3K OHM 1/2W 1% AXIAL
Resistance :
95.3kOhm
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Construction :
Tubular
Series :
CMF
Surface Mount :
No
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Packing Method :
TR
Published :
Lead Diameter :
0.64 mm
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Power Dissipation :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
CMF5595K300FKEB70
Vishay / Dale CMF5595K300FKEB70
FIXED RESISTOR, 95.3kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,