CMF5590K900FKRE70
Mfr.Part #
CMF5590K900FKRE70
Description
RES 90.9K OHM 1/2W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
90.9kOhm
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
Lead Diameter :
0.64 mm
Composition :
Metal Film
Packing Method :
TR
Published :
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Terminal Shape :
Wire
Max Power Dissipation :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Construction :
Tubular
Surface Mount :
No
JESD-609 Code :
e0
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Factory Lead Time :
12 Weeks
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Reach Compliance Code :
not_compliant
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Pbfree Code :
No
Datasheets
CMF5590K900FKRE70
Vishay / Dale CMF5590K900FKRE70
FIXED RESISTOR, 90.9kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,