CMF5580R600FKRE70
Mfr.Part #
CMF5580R600FKRE70
Description
RES 80.6 OHM 1/2W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Contact Plating :
Lead, Tin
Construction :
Tubular
Resistance :
80.6Ohm
Lead Free :
Lead Free
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
2
Mount :
Through Hole
Diameter :
2.29mm
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
No
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Composition :
Metal Film
Packing Method :
TR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
500mW