CMF556R8100FKEA70
Mfr.Part #
CMF556R8100FKEA70
Description
RES 6.81 OHM 1/2W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Factory Lead Time :
12 Weeks
Surface Mount :
No
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±1%
Metal Film
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Lead Diameter :
0.64 mm
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~175°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
Tubular
Packing Method :
TR
Pbfree Code :
yes
Series :
CMF
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Max Power Dissipation :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistance :
6.81Ohm
Datasheets
CMF556R8100FKEA70
Vishay / Dale CMF556R8100FKEA70
FIXED RESISTOR, 6.81Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,