CMF5557R600FKR670
Mfr.Part #
CMF5557R600FKR670
Description
RES 57.6 OHM 1/2W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Surface Mount :
No
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e0
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Factory Lead Time :
12 Weeks
Max Power Dissipation :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistance :
57.6Ohm
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Lead Diameter :
0.64 mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
No
Package / Case :
Axial
Reach Compliance Code :
not_compliant
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR
Construction :
Tubular
Datasheets
CMF5557R600FKR670
Vishay / Dale CMF5557R600FKR670
FIXED RESISTOR, 57.6Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,