CMF5551R100DHEA
Mfr.Part #
CMF5551R100DHEA
Description
RES 51.1 OHM 1/2W .5% AXIAL
Lead Free
Radiation Hardening :
No
Supplier Device Package :
Axial
Max Operating Temperature :
175°C
Package / Case :
Contact Plating :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistance :
51.1Ohms
Width :
2.29mm
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Tolerance :
±0.5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter :
2.29mm
Length :
6.096mm
Series :
CMF
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Factory Lead Time :
29 Weeks
Max Power Dissipation :
500mW
Mount :
Through Hole
Datasheets
CMF5551R100DHEA
Vishay / Dale CMF5551R100DHEA
Through Hole 51.1Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,