CMF55395R00FKEB
Mfr.Part #
CMF55395R00FKEB
Description
RES 395 OHM 1/2W 1% AXIAL
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
500mW
Contact Plating :
Tin
Factory Lead Time :
29 Weeks
Diameter :
2.29mm
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±1%
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Supplier Device Package :
Max Operating Temperature :
175°C
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Resistance :
395Ohms
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Composition :
Metal Film
Width :
2.29mm
Length :
7.0612mm
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Datasheets
CMF55395R00FKEB
Vishay / Dale CMF55395R00FKEB
Through Hole 395Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,