CMF5535K700FKR670
Mfr.Part #
CMF5535K700FKR670
Description
RES 35.7K OHM 1/2W 1% AXIAL
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
CMF
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
35.7kOhm
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Surface Mount :
No
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Lead Diameter :
0.64 mm
Pbfree Code :
No
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Max Power Dissipation :
500mW
Feature :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Construction :
Tubular
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Reach Compliance Code :
not_compliant
Operating Temperature :
-55°C~175°C