CMF552K7000FKR6
Mfr.Part #
CMF552K7000FKR6
Description
RES 2.7K OHM 1/2W 1% AXIAL
Resistance :
2.7kOhms
Lead Diameter :
640 μm
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Power Rating :
500mW
Width :
2.29mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
Axial
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Max Operating Temperature :
175°C
Voltage - Rated :
250V
Published :
Factory Lead Time :
29 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Power Dissipation :
500mW
Tolerance :
±1%
Length :
6.096mm
Series :
CMF
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Datasheets
CMF552K7000FKR6
Vishay / Dale CMF552K7000FKR6
2.7kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,