CMF552K7000FHEK
Mfr.Part #
CMF552K7000FHEK
Description
RES 2.7K OHM 1/2W 1% AXIAL
Width :
2.29mm
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Length :
6.096mm
Metal Film
Contact Plating :
Tin
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Max Power Dissipation :
500mW
Tolerance :
±1%
Diameter :
2.29mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
175°C
Package / Case :
Factory Lead Time :
29 Weeks
Resistance :
2.7kOhms
Datasheets
CMF552K7000FHEK
Vishay / Dale CMF552K7000FHEK
Through Hole 2.7kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,