CMF552K6700BEEB70
Mfr.Part #
CMF552K6700BEEB70
Description
RES 2.67K OHM 1/2W .1% AXIAL
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Terminal Shape :
Wire
Packing Method :
TR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Composition :
Metal Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Axial
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Resistance :
2.67kOhm
Factory Lead Time :
34 Weeks
Lead Diameter :
0.64 mm
Surface Mount :
No
Tolerance :
±0.1%
Published :
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Construction :
Tubular
Max Power Dissipation :
500mW
Datasheets
CMF552K6700BEEB70
Vishay / Dale CMF552K6700BEEB70
FIXED RESISTOR, 2.67kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,